Az alapítványról

Kokas Klára Agape Zene-Életöröm Alapítvány

Kokas Klára az Agape Zene-Életöröm Alapítványt azzal a szándékkal hívta életre 1990-ben, hogy lehetőséget teremtsen saját pedagógiai programjának alkalmazására, továbbfejlesztésére, publikálására és a programokhoz elengedhetetlenül szükséges technikai, emberi és pénzügyi feltételek folyamatos biztosítására.
Az Alapítvány Kokas Klára 2010-ben bekövetkezett váratlan halála után is folytatja tevékenységét (az akkreditált továbbképzéseket, gyerek- és felnőttfoglalkozásokat, kendőlengetős koncerteket, táborokat) egykori növendékei, közeli munkatársai segítségével, Kokas Klára eredeti alapítványa jogutódaként, az Alapító által meghatározott szellemben, szigorú minőségbiztosítással. 2011-ben vette fel az Alapítvány az Alapító Kokas Klára nevét. Az Alapítvány egyedüliként jogosult Kokas-foglalkozásvezetők képzésére és Kokas-oktatók kinevezésére.

Elérhetőség

Küldetésnyilatkozat

A Kokas Klára Agape Zene-Életöröm Alapítvány missziója, a nemzetközileg is jól ismert zenepedagógus, Kokas Klára (1929-2010) szellemi örökségének autentikus megőrzése és továbbvitele, tudományos feldolgozásának segítése.
Feladatunk az életmű további kibontása és ismertségének fenntartása, különösen a Kokas-módszer terjesztése a társadalom különféle csoportjainak életében (ép és fogyatékos gyermekek, fiatalok, felnőttek egyaránt).
Feladatunk még a Kokas-pedagógia szemléletének terjesztése a kreatív zenepedagógiában és általában a művészeti nevelésben, oktatásban, továbbá a tehetséggondozásban.

Tevékenység

Történetünk

Az Agape Zene-Életöröm Alapítványt 1990-ben Dr. Kokas Klára hívta életre, melynek célja az eredeti alapító okirat szerint „A nemes zenéhez kapcsolódó harmonikus, reménnyel és életörömmel formálódó, önkifejezésre és kapcsolatteremtésre képes személyiségek kibontakozásának és alkotó tevékenységének segítése.” volt. Ez a gyakorlatban az 1970-es években elindult „Humanitásra nevelés a művészetekkel” című pedagógiai program kiterjesztését jelentette: a kodályi eszmét továbbvivő, személyiségfejlesztő Kokas-módszer alkalmazását gyermek és családi csoportokban, valamint az ezekhez kapcsolódó pedagógus továbbképzéseken. Ezen felül létrehozta, publikálta saját irodalmi értékű, nevelésfilozófiai, pedagógiai írásait (könyvek, újságcikkek, multimédia formájában); és a foglalkozásokat, eseteket bemutató szerkesztett filmek segítségével.

Az 1998-tól közhasznúnak számító szervezet az aktív zenebefogadást segítő foglalkozásokon túl különleges és integrált koncerteket és táborokat is szervez. Kokas Klára személyes vezetésével akkreditált pedagógusképzésein (1999 és 2010 között) több száz tanítvány (óvónő, tanító, zenetanár, zenész, gyógypedagógus, nevelő) ismerhette meg, ill. sajátíthatta el az ének, a válogatott zene, a szabad, improvizatív mozgás, a nonverbális dramatizálás és narráció, továbbá a képi kifejezés és megjelenítés élményszerű, sokszor katartikus, együttes hatását a személyiségre. 2011-ben, az immáron Kokas Klára Agape Zene-Életöröm Alapítvány újjáalakult kuratóriumának tagjai vállalták, hogy összetartják a Kokas-életmű továbbélésének kereteit.

Kuratórium

Az Alapítványt ötfős kuratórium vezeti.

A kuratórium elnöke

Dr. habil. Nemes László Norbert – karnagy, zenepedagógus, egyetemi tanár

A kuratórium tagjai 2024 óta

A Kokas Klára halála után, 2011-ben megalakult kuratórium tagjai: Demel Eszter, Dr. Deszpot Gabriella, Furka Beáta, Garamszegi Valéria, Lájer Józsefné Vera, Dr. Nemes László Norbert (elnök), Pállay József, Osskó Judit, Dr. Stachó László.

Partnereink

Médiapartnereink

Parlando - a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének zenepedagógiai folyóirata

Óvodai Nevelés - Módszertani folyóirat

Szakmai partnereink

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, 1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.  - együttműködési területek: közös szakmódszertani kutatás (aktivzenetanulas.hu), Kokas pedagógia elektív tárgyként felvehető (oktató Körtvési Katalin), LFZE Kodály Intézet a Kokas Klára hagyaték gondozója, a Kodály Intézetben szabadon választható tárgy angol nyelven a Kokas pedagogy (tanára Körtvési Katalin) és a ZeneZen.

Mosoly Alapítvány 1126 Budapest, Németvölgyi út 6. fsz. 4.

Rózsakerti Demjén István Református Általános Iskola, 1223 Budapest, Rákóczi út 16. - a Kokas-pedagógia iskolai gyakorlatba türténő átültetésének mintaiskolája, inkubátora.