Kokas Klára életrajza

Kokas Klára életrajza

Készítette: Dr. Deszpot Gabriella

Kokas Klára zenepedagógus 1929. április 24-én született a Rábaközben, Kokas Kálmán karnagy, kántortanító családjába (Szany, Magyarország, Győr-Moson-Sopron megye).

Tízéves korában a győri apácák internátusába került, majd a soproni gimnáziumban tanult tovább. Felsőfokú tanulmányait Budapesten folytatta, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanárképző szakán, ahol Ádám Jenő, Bárdos Lajos, Harmath Artúr, Werner Alajos, és legfőbb példaképe, további mentora, Kodály Zoltán is a tanárai voltak. 1950-ben diplomázott le,
mint középiskolai ének-zene tanár és karnagy. 

1954-ben kezdhette el zenetanári pályáját Szombathelyen. Itt élt 1965-ig, ahol Kodály személyes megbízására közre működött a legelső zenei tagozatos iskolai osztályok és zene óvoda beindításában. A kórusvezetés mellett az oktatás minden szintjén tanított ekkor, általános- és középiskolában, továbbá a Tanítóképző Intézetben. 

1965-től tanulmányokat folytatott az ELTE pszichológia szakán, majd 1970-ben itt szerezte meg egyetemi doktori fokozatát is. A két évvel később könyv alakban megjelent disszertációja
a „Képességfejlesztés zenei neveléssel” címet viselte, amelyben hazai viszonylatban is az elsők között vizsgálta tudományos eszközökkel a zenei nevelés – konkrétan az énekkel és mozgással telített tevékenységek – transzferhatásait. Ebben az időszakban közvetlenül Kodály kérésére kezdett el foglalkozni „sajátos nehézségekkel terhelt állami gondozott” gyermekek zenei nevelésével Budapesten, a Cseppkő utcai (Münnich Ferenc) nevelőotthonban.

1970 és 1973 között meghívást kapott Bostonba, az elsőként megalakult amerikai Kodály Intézetbe (Kodály Musical Training Institute; Massachusetts, USA), ahol összehasonlító zenei nevelési kutatások vezetésével bízták meg. Zenei- és mozgásbeli, írás-olvasási képességek változását vizsgálta egy kutatócsoport tagjaként. Ott tartózkodása alatt a kodályi nevelésfilozófiát terjesztette, valamint a Kodály-módszert ismertette meg az amerikai zenetanárokkal – több nagyvárosban is előadást tartva –, miközben ő maga is folyamatosan ének-zenét tanított általános iskolákban, hátrányos helyzetű osztályokban. 

Hazatérése után a frissen megalapított kecskeméti Kodály Intézetben kapott állást, ahol 1973 és 1989 között – nyugdíjba vonulásáig – docensként volt állományban. Az Intézet első tanévének (1975/76) tanárai közé is bekerülhetett – zenepszichológiát tanított külföldi zenetanárok számára. 

A Magyar Tudományos Akadémia felkérésre 1974-ben bekapcsolódott az aktuális oktatási és közművelődési tantervi reformba, amelynek keretében a „Komplex esztétikai program”-ban kapott vezető szerepet a zene, mozgás, dramatizálás és ábrázolás összehangolása területén. Mintegy másfél évtizeden keresztül (kb. 1988-ig) tanított, fejlesztett, mentorált az új pedagógiai személettel és módszerekkel dolgozó kísérleti osztályokban és gyermekcsoportokban.
Ez utóbbiak közül a Budapesti Művelődési Központban (BMK) tartott zene-mozgás tanfolyamai váltak a legismertebbekké. A hat tanéven keresztül, hetente kétszer tartott új szemléletű
(a játékos éneklést és az improvizatív szabadmozgást, dramatizálást ötvöző) zenei foglalkozások nyilvánosak voltak, és több száz szülőt, tanulni vágyót, hazai és külföldi pedagógust, zenészt vonzottak oda.

Az állandó szakmai érdeklődés és igény miatt hívta életre képzési tanfolyamait, amelyet 1999-ben akkreditált pedagógus továbbképzésként, saját vállalkozás keretében indított el. 

Zenepedagógiai újításai és gyakorlata egyre inkább túlmutattak az általános zenei nevelés területein, szokásos célcsoportjain. Kifejezetten foglalkoztatta a fogyatékossággal élők;
a betegséggel, kirekesztődéssel, képességzavarral küzdők; a várandós és kisgyermekes anyák és kisbabáik kapcsolata a zenével. Bízott a zene erejét aktívan használó módszereinek gyógyító hatásában. Például 1994-1996 között vak gyermekeknek, 2003-tól pedig kisgyermekes családoknak tartott zene-mozgás foglalkozásokat; 2007-tól daganatos betegségekkel küzdő és gyógyult gyermekeknek szervezett ún. „házfestős” táborokat. Kitalált egy új család-és gyermekbarát koncertformát, a „kendőlengetős” koncertet, amelyből az elsőt 2006-ban tartották meg Budapesten.

A rendszerváltozás időszakában az elsők között hozott létre alapítványt 1990-ben, melynek a beszédes Agape Zene-Életöröm Alapítvány nevet adta. Ennek célja zenepedagógiája elterjesztésének anyagi és erkölcsi segítése volt. Élete utolsó két évtizedében is intenzíven tanított a gyermekek és felnőttek körében. Folytatta a publikálást: újabb cikkeket írt, előadásokat tartott, interjúkat adott; következő könyvét tervezte; munkatársaival CD-ROM-on rendszerezte és kiadta írásos műveit, megosztotta felgyűlt tapasztalatait; valamint elkezdte második összegző, tematikus kiadványának, a gyűjteményes filmalbumoknak a szerkesztését.

Élete utolsó napjaiban, 81. életévében is munkálkodott. Éppen a Zenében talált világ DVD sorozat filmanyagán és egy új gyermekcsoport beindulásán dolgozott, amikor fiánál tett látogatása során, 2010. február 7-én váratlanul elhunyt (Arlington, USA, Texas állam).

Több mint félévszázados aktivitása alatt több ezer előadást, bemutatót, foglalkozást, kurzust tartott anyanyelvén kívül angolul, németül, olaszul, franciául, spanyolul itthon, valamint Ausztrália, USA, Kanada, Anglia, Bulgária, Dánia, Izland, Franciaország, Görögország, Olaszország, Norvégia, Svédország, Spanyolország, és az egykori Szovjetunió és Jugoszlávia különböző intézményeiben. 

Több szakmai díjat és rangos kitüntetést kapott zenepedagógusi és áldozatkész tevékenységéért.

Munkássága számos publikációból megismerhető: öt könyvéből és több mint száz cikkéből – elsősorban magyar nyelven. Továbbá közel 40 olyan szerkesztett, rövidebb-hosszabb film szól pedagógiai hitvallásáról, gyakorlatáról, aminek készítésében maga is részt vett, ill. ami róla készült. Pedagógiájáról két rendszerezett gyűjteményes kiadványából kaphatunk átfogó képet.

Életeleme volt a természet, a kirándulás és az úszás, a torna; szenvedélye a természet védelme és a különféle műalkotások mély megismerése. Nemcsak pihenőit, hanem alkotó tevékenységét és magát a tanítást is szívesen folytatta a szabadban.

Két gyermeke és öt unokája született, akik az USA-ban és Olaszországban élnek.

Szellemi hagyatékát, halála után, életművének ápolását, pedagógiájának terjesztését elsősorban civil alapítványának munkatársai, egykori és újabb tanítványai, tisztelői, követői viszik tovább – például akkreditált pedagógusképzések keretében és a Kokas Klára Szakmai Kollégium közösségében. Magyarországon több Kokas-csoport működik (óvodában, általános iskolában, gyógypedagógiai intézményekben), néhány egyetem tantervében is megjelenik a Kokas-pedagógia, és Kokas-programok szerveződnek tábori, szabadidős keretben is. 

Tárgyi hagyatékának tekintélyes része 2010 nyarán Kecskemétre került a LFZE Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének különgyűjteményébe „Kokas Klára hagyatéka” megjelöléssel. További iratok, audiovizuális anyagok a Kokas Klára Alapítvány birtokában maradtak Budapesten és még elszórtan egykori tanítványainál, ismerőseinél találhatók.

Kokas Klára alapvető közleményeinek jegyzéke
Összeállította: Dr. Deszpot Gabriella

KÖNYVEK (a kiadványok egy része az Alapítvány terjesztésében is elérhető)

  1. Kokas Klára (1972): Képességfejlesztés zenei neveléssel. Zeneműkiadó, Budapest. 62

  2. Kokas Klára (1978) [2001]: Amerikában tanítottam. Zeneműkiadó, Budapest. 83 [84]

  3. Kokas Klára (1992) [2018]: A zene felemeli a kezeimet. Akadémiai Kiadó [Kokas Klára Agape Zene-Életöröm Alapítvány], Budapest. 206 [211]

  4. Kokas Klára (1998): Öröm, bűvös égi szikra. Akkord Zenei Kiadó Kft., Budapest. 85

  5. Kokas Klára (2012, szerk.: Tóth Teréz): Megfésültem a felhőket. Gyerekeim zenébe bújó történetei. Kokas Klára Alapítvány, Budapest. 155

GYŰJTEMÉNYES MŰVEK (a kiadványok az Alapítvány terjesztésében is elérhetők)

(I.) Kokas Klára – Lájerné Vera – Furka Bea – Kocsis Melinda (2007, szerk.): Öröm, bűvös égi szikra. Multimédiás DVD-ROM tanításaimról. dr. Kokas Klára magánkiadása, Budapest. [Tartalma: 4 könyv és 58 cikk; több száz szöveg- kép- és hanganyag.]

(II.) Kokas Klára – Vékony Katalin – Rieger Attila – Mihola Péter – Kuszkó Anett – Deszpot Gabriella (2013, szerk.): Zenében talált világ. Kokas Klára filmjeiből készült válogatás a szerző magyarázó szövegével. Kokas Klára Alapítvány, Budapest. [6h 10m, 120 jelenet/29 film] 
A kiadvány díszdoboza 4 tematikus filmalbumot és ezek kísérőkönyvét tartalmazza:

1. DVD: Szabad mozdulatok (1–33. filmjelenet, 1h 19m) 
2. DVD: Együtt egymásért (34–84. filmjelenet, 2h 20m)
3. DVD: Megtalált világ (85–108. filmjelenet, 1h 35m)
4. DVD: Színes erdő (109–120. filmjelenet, 56m)
Vékony Katalin (2013, szerk.): Kísérőkönyv Kokas Klára Zenében talált világ című filmválogatásához. 132


FOLYÓIRATCIKKEK, ÍRÁSOK

Legfontosabb cikkei összegyűjtve megtalálhatók az „Öröm, bűvös égi szikra” életmű DVD-ROM-on a GYŰJTEMÉNY→ Írásaim menüpontok eléréssel.

Leggyakoribb publikációs folyóiratai Az ének-zene tanítása, Gyermekünk, Pedagógiai Szemle, Óvodai nevelés szaklapok voltak. Hozzáférés közös kereséssel (EPA, HUMANUS, MATARKA és továbbiak): http://ehm.ek.szte.hu/ehm?p=0 

Kokas Klára egyes írásai a Parlando zenepedagógiai folyóirat Időrendi Archívumában is elérhetők. Hozzáférés: http://www.parlando.hu/Archi-Ido.htm
az 1966/5., 1997/3-4, 2000/5., 2002/5., 2004/1., 2006/2., 2010/4. számokban, valamint a „Fülünkbe cseng…” sorozatba rendezve ugyanitt (szerk. Deszpot Gabriella):
2013/5., 2013/6., 2014/1.,2014/2., 2014/3., 2014/4., 2014/5., 2014/6.

Hazai folyóiratokban publikált írásainak összefoglaló táblázata itt található.

FIILMEK (legjelentősebb riportok és átfogóbb bemutatások)

1970: Vas Judit – Székácsné Vida Mária – Kokas Klára: Kifejezési formák összefüggései. Tudományos Kisfilm Stúdió, Budapest. 49’
1979: Kokas Klára: Gyermekek kifejezési formái zenéhez. BDTF videostúdió, Szombathely. 51’ Hozzáférés: http://videotorium.hu/hu/recordings/details/2865,Gyermekek_kifejezesi_formai_zenehez 

1982: Mérei Anna: Tüzet viszek. MTV, Budapest. 38’
1985: Eger Tamás – Kokas Klára – Paulo Baldini: Duende. Studio Maioli, Ravenna. 23’
2004: Fiers Ádám – Tanos Miklós: Mit ér az ember, ha pedagógus? Kokas Klára, zenepedagógus. Portréfilm. PAX TV, Budapest. 30’
2004-2005: Fogas János: A zene felemeli a kezeimet… Kokas Klára tanításairól. Fórum film, Budapest. 57’ Hozzáférés: https://youtu.be/HOv_zDJGyaU 
2007-2008: Osskó Judit: Zenével tanítok. MTV, Budapest. 22’
2009: Pásztor Zsuzsa: A Kokas-pedagógia. Út a totális zenei élményhez a korai gyermekkorban. Válogatás három évtized archív felvételeiből. Agape Zene-Életöröm Alapítvány, Budapest. 27’

Teljes filmlista